Sıkça Sorulan Sorular

METPROM  Projesi (Modular Enhanced Training Programme for European Maritime Security Personnel ) Deniz Limanlarının güvenliği ile buralarda istihdam edilecek güvenlik personelinin eğitimlerine yönelik ISPS CODE ile uyumlu tamamlayıcı nitelikte bir eğitim sertifika programıdır.

METPROM Projesi; yeni adı ile T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı nezdinde Avrupa Birliği Fonlarından istifade edilerek gerçekleştirilmiştir. Projenin Türkiye ortakları Piri Reis Üniversitesi ile Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD)’ dur. Projenin Avrupa Birliği paydaşları STC GROUP (HOLLANDA), BORAS Üniversitesi (İSVEÇ), WISMAR Üniversitesi (ALMANYA) ve WORLD MARITIME Üniversitesi (İSVEÇ)’ dir. METPROM Eğitim Sertifika Programı AB ülkeleri tarafından da kabul edilmektedir.

METPROM uzaktan eğitim programı ile Deniz Limanlarında görev alacak güvenlik görevlilerine ISPS Code ile uyumlu olarak internet ortamında on-line olarak güvenlik eğitimi verilmektedir. Eğitim alan güvenlik personeli sistem üzerinden sınava tabi tutulmakta ve başarılı olanlara sertifika verilmektedir.

  • Eğitimlere; bulunduğunuz her ortamda kolaylıkla erişebilirsiniz. Evde, yolda, iş yerinde kısacası dilediğiniz yerde izleyebilme şansına sahip olursunuz.
  • Eğitimleri dilediğiniz kadar takip edip/izleyip bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.
  • Dilerseniz anlamadığınız veya anımsamak istediğiniz konulara dönebilirsiniz.
  • Kurslarda harcanan zaman kaybı ve ücretler göz önüne alındığında çok daha ekonomiktir.

Sertifika Programına kayıt olabilmek için Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği İktisadi İşletmesine (GÜSOD)’ ne 1000 (KDV dahil-bin) TL yatırmanız gerekmektedir. Ödeme banka dekontunu kayıt işlemi sırasına sisteme yükleme için lütfen saklayınız.

Ödeme yaptıktan sonra web sayfasına giriş yapıp (ilkayo10.sg-host.com)   KAYIT OL’ u tıklayın. Ekranda görüntülenen formu eksiksiz olarak doldurun. Bu bilgiler başarılı olduğunuzda adınıza sertifikanız düzenlenirken kullanılacaktır. T.C. numaranızın doğru yazıldığını, adı ve soyadı bölümünün nüfus kayıtlarınızdaki gibi olduğundan emin olunuz (Çift adı olanlar her ikisini de yazacaklardır).

Formu doldurduktan ve dekontu “Dosya Seç” alanından ekledikten sonra “Kayıt Ol” a tıklayarak işleminizi tamamlayın.

Eğitim Programı; 11 Bölümden oluşmaktadır. Her bölüm için sınavlarda soru sayısı farklıdır. Sınav soruları mevcut soru bankasından her eğitim alana tesadüfi olarak tevcih edilmektedir. Programın toplam soru sayısı elli (50) dir. Sınav için verilen toplam süre ise altmış (60) dakikadır. Sertifika almaya hak kazanmak için bu soruları size verilen süre içinde yanıtlamalısınız. Sonuçta yirmi beş (25) net doğru sayısına ulaşmalısınız gerekmektedir. Dört yanlış cevabın bir doğruyu götüreceği unutulmamalıdır. Bölümleri iyice öğrendiğinizden emin olmadan sınava başlamayınız. Sınava ara verme şansınız yoktur.

Program, sisteme giriş yapıldıktan sonra bir ay içerisinde tamamlanmalıdır. Bu süre içerisinde eğitimlere ara verebilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak sınava başladığınızda sınavı süresi içinde tamamlamanız gerekmektedir. Sınavı yarım bırakırsanız tekrar geri dönemeyeceğinizi ve sınava tekrar başlayamayacağınızı unutmayınız.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İç sular Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün 26 Aralık 2018 tarihli ve SAYI:19463099-135.99-E.97458 yazısında METPROM Online Sertifika Programı değerlendirilerek, denizcilik sektöründe görev yapan tüm özel güvenlik personeline tavsiye edilmiştir. Bu konu Deniz Ticaret Odalarına ve Liman İşletmecilerine de duyurulmuştur.

Sertifika alabilmek için eğitimi başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Bunun için her bölüm sonunda size tevcih edilen toplam 50 soruyu 60 dakika içinde cevaplamalı ve 25 net cevaba ulaşmalısınız. Her dört yanlış cevabın bir doğruyu götüreceği unutulmamalıdır.

Eğitimi başarı ile tamamlayanlar için düzenlenecek sertifika kayıtta belirttiğiniz adrese kargo ile gönderilecektir. Adresinizin doğru yazıldığından emin olunuz. Sonradan olabilecek adres değişiklerini bildiriniz.

Sertifikaların geçerlilik süresi üç yıldır.​ Sertifika geçerlik süresi ve veriliş tarihi size gönderilecek sertifikalar üzerinde yazılı olacaktır.